Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace

Anketní otázka

Požadujete změnu ve složení vlády ?

ano
ne
Zobrazit výsledky

Černá slunce – ojedinělá přehlídka umění v Ostravě

09.12 | 00:49   |   Redakce 4   |   komentářů (0)

Od 7. prosince do 4. března bude Galerie výtvarného umění v Ostravě vystavovat přes 200 děl českého moderního umění z 30. a 40. let minulého století na přehlídce nazvané Černá slunce/Odvrácená strana modernity 1927-1945.

Ostrava, foto: SXC

Výstavní projekt navazuje na expozici Sváry zření / Fasety modernity na přelomu 19. a 20. století / 1890–1918, kterou galerie uspořádala na přelomu roku 2008 a 2009.
Název výstavy Černá slunce vznikl  podle básnické metafory, vyskytující se v české poezii od symbolismu po surrealismus. Připravili ji Lenka Bydžovská, Vojtěch Lahoda a Karel Srp, tři přední znalci české avantgardy.
Podle Karla Srpa tu ještě nebyla výstava umění 20. až 40. let 20. století srovnatelná rozsahem, tématem ani počtem umělců. Tvůrcům výstavy šlo podle jeho slov o to detailně zmapovat téma melancholie, beznaděje, tesknoty, jak se projevuje v českém, moravském i slovenském umění napříč styly a dobovými proudy.
Výstava představí více než 200 děl 44 českých a slovenských umělců. Umístěna bude v pěti sálech ostravského Domu umění a rozdělena bude do sedmi tematických skupin. Exponáty zapůjčilo 29 veřejných institucí a několik soukromých sběratelů. Prezentovány budou malby, kresby, fotografie i plastiky. Kromě mnoha jiných budou zastoupeni i světově proslulí umělci, jako jsou například Toyen, František Kupka, Josef Váchal, Jindřich Štyrský, Jan Zrzavý, Emil Filla, Josef Čapek, František Gross, František Drtikol nebo František Janoušek.
"Již podruhé se v tuzemsku podařila shromáždit na jedno místo a v jednom čase díla čtyř desítek představitelů českého moderního umění 20. století, a to včetně běžně nepřístupných prací ze soukromých sbírek, lidé si tu budou moci prohlédnout díla milió;nových hodnot“, řekla mluvčí galerie Jana Šrubařová.
Představí české výtvarné umění od konce 20. let po polovinu 40. let v jeho odvrácené podobě, rozdílné od zavedeného vnímání modernismu jako životního stylu. Zahrnuta budou díla stěžejních osobností tehdejší umělecké scény i díla opomíjených autorů tak, aby vznikl pohled osvobozený od hledisek skupinových, stylových či generačních.
Umění vznikající v tehdejším Československu bude představeno jako vnitřně provázaný, plastický celek, plný protikladných, dynamických pnutí.
Výstava má podle organizátorů ukázat, že pod souhrnnou nálepkou moderního umění existovaly nesourodé postoje, které se nicméně vzájemně doplňují a vytvářejí strhující obraz krizových třicátých let i doby okupace první poloviny let čtyřicátých.
Galerie výtvarného umění v Ostravě k výstavě od ledna připravuje doprovodné programy ve formě komentovaných prohlídek, přednášek a vzdělávacích i tvůrčích programů. "Výstavu vedení galerie považuje za vrchol letošní sezony, a to nejen v měřítku Moravskoslezského kraje, ale v rámci celé České republiky. Vedení galerie proto očekává, že by expozici končící první březnovou neděli mohlo zhlédnout okolo 30 000 lidí," říká Šrubařová. Vstupné bude 100 korun, volný vstup je v neděli.

Zpět   |   Nahoru

wow gold for Sale. www.savorgold.com Provide Free World of Warcraft Guide and Strategy. Professional WOW Gold, diablo 3 gold, runescape gold wow power leveling Store Online,Best Service to Each Customer. Tera gold for guild wars 2 gold and Blade & Soul gold and Swtor Credits on safe online store,one more click to buy runescape gold , buy Swtor Credits cheap,safe, Fast delivery and Low prices!

Aktuálně

Nejvíce Vás zajímá

TOPlist
0.54368686676025