Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace

Anketní otázka

Požadujete změnu ve složení vlády ?

ano
ne
Zobrazit výsledky

Kniha o Stiegu Larssonovi i o postavách jeho knih

20.04 | 08:53   |   Redakce 4   |   komentářů (0)

V lednu vyšla česky kniha Tajemství dívky s dračím tetováním, která se podrobně zabývá životem Stiega Larssona, autora celosvětově úspěšné trilogie Milénium. Pod knihou jsou podepsáni Dan Burstein, Arne de Keijzer a John-Henri Holmberg.

Trilogie Milénium, foto: Host

Poslední z jmenovaných autorů, John-Henri Holmberg, se s tehdy sedmnáctiletým Stiegem Larssonem (1954–2004) seznámil v roce 1972 na konferenci věnované sci-fi a od té doby byl tento švédský kritik a překladatel po celých 32 roků jeho přítelem.
Dan Burstein, Arne de Keijzer a John-Henri Holmberg shromáždili množství komentářů a rozhovorů, které prozrazují, kolik toho knihy Stiega Larssona mají společného s jeho vlastním životem.
Čtenáři knihy Tajemství dívky s dračím tetováním se mohou dočíst odpovědi na takové otázky, jako:

Proč je postava Lisbeth Salanderové tak výjimečná a každý si ji zapamatuje? Co na smrti Stiega Larssona jsou jen spekulace a co skutečnost? Jaké změny se dějí v překladech Larssonových knih po jeho smrti a proč? Jak měla vypadat čtvrtá kniha série? Dochovaly se nějaké poznámky k tomu, kam se měla celá série, původně plánovaná jako desetidílná, vlastně ubírat? Prý jsme se měli potkat s Lisbethiným dvojčetem Kamilou? Poskytla Lisbeth novou definici feminismu? Jak dopadnou boje mezi Larssonovými dědici? Kdo patří mezi nejslibnější pokračovatele tohoto spisovatele?

Stručně o životě Stiega Larssona

Stieg Larsson, švédský prozaik a novinář, se narodil 15. srpna 1954 nedaleko města Skellefteå v severním Švédsku. Jeho rodičům bylo osmnáct, cítili se příliš mladí, a tak Stiegovu výchovu svěřili rodičům jeho matky, žijícím v malé vesničce na dělnickém severu Švédska. Hrdinou se  pro malého Stiega stal jeho dědeček Severin Boström.  Severin byl přesvědčený antifašista a komunista, který během druhé světové války, kdy řada Švédů vstupovala do jednotek SS, viděl naději v Sovětském Svazu. Byl kvůli svým protinacistickým názorům uvězněn v pracovním táboře Storsien. Jeho osud silně ovlivnil Stiegův charakter. Snažil se chránit rovná práva pro všechny a bojovat za demokracii a svobodu projevu. Zde má kořeny Stiegova citlivost k neonacismu a ke krajní pravici.
Když bylo Stiegovi devět let, jeho dědeček zemřel a on začal žít s rodiči a s mladším bratrem. Ke dvanáctým narozeninám dostal psací stroj. Často pak trávil celé noci psaním. V osmnácti se zúčastnil v Umeå mítinku proti válce ve Vietnamu. Tam se  setkal s Evou Gabrielssonovou, svou životní partnerkou.
Po absolvování vojenské služby cestoval po Africe. Pracoval na poště, byl aktivním členem švédského levicového hnutí, zajímal se o právě probíhající válku ve Vietnamu. V letech 1977 až 1999 pracoval jako grafik pro největší švédskou tiskovou agenturu TT. Byl také skandinávským korespondentem britského antifašistického magazínu Searchlight. Jako velký fanoušek sci-fi literatury byl i předsedou Skandinávské společnosti sci-fi a vydával dva časopisy.
Od začátku osmdesátých let se Stieg Larsson stále více angažuje v boji proti rasismu a pravicovému extremismu. O švédském pravicovém extremistickém hnutí také píše.
V devadesátých letech zakládá nadaci Expo, jejímž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti a vydává stejnojmenný časopis.

Trilogie Milénium

Už začátkem devadesátých let pomýšlel Stieg Larsson na napsání detektivního románu, ale až za deset let začíná psát beletrii. Psaní detektivních románů bylo pro Stiega Larssona relaxací a odreagováním. Práci na Miléniu předcházela důkladná příprava - než začal v roce 1997 psát první knihu, měl vypracovanou podrobnou synopsi deseti knih. Napsal tři knihy a čtvrtá zůstala rozpracovaná. Když na konci roku 2004 zemřel, do vydání první knihy zbývalo několik měsíců. Obrovského úspěchu svých knih se tedy nedožil.  
Knihy trilogie Milénium vycházejí po celém světě ve stotisícových nákladech, dosud se Larssonových knih prodalo 62 milionů ve 47 zemích.

Filmové zpracování trilogie

Všechny díly trilogie byly zfilmovány nejdříve ve Švédsku, později vznikla americká verze prvního dílu trilogie.

Švédský film

Švédské filmové a televizní zpracování trilogie vzbudilo velký mezinárodní ohlas. Filmy byly uvedeny ve více než padesáti zemích a tržby dosáhly dvě stě čtrnácti milionů dolarů. Jedná se o největší úspěch v dějinách skandinávské kinematografie.
Režie se ujal dánský režisér Niels Arden Oplev. Roli Mikaela Blomkvista ztvárnil uznávaný švédský filmový a divadelní herec Michael Nykvist a role Lisbeth Salanderové byla svěřena mladé islandské herečce Noomi Rapace. Pro oba herce to byl počátek úspěšné mezinárodní herecké kariéry.

Filmy získaly řadu ocenění, mezi nejvýznamnější patří cena BAFTA za nejlepší cizojazyčný film (Muži, kteří nenávidí ženy) a Empire Award v kategorii Nejlepší thriller (Muži, kteří nenávidí ženy) a Nejlepší herečka (Noomi Rapace jako Lisbeth Salanderová).
Do českých kin se filmy dostaly během roku 2010.

Americké zpracování

Režisérem filmu Muži, kteří nenávidí ženy, americké filmové verze první části trilogie Milénium, se stal David Fischer, představiteli hlavních rolí jsou Daniel Craig a Rooney Mara.  Tato verze měla v USA premiéru v prosinci roku 2011, do českých kin byla uvedena v lednu 2012.

Knihu Tajemství dívky s dračím tetováním vydalo v lednu 2012 nakladatelství Host v překladu Lenky Kapsové.

Zpět   |   Nahoru

wow gold for Sale. www.savorgold.com Provide Free World of Warcraft Guide and Strategy. Professional WOW Gold, diablo 3 gold, runescape gold wow power leveling Store Online,Best Service to Each Customer. Tera gold for guild wars 2 gold and Blade & Soul gold and Swtor Credits on safe online store,one more click to buy runescape gold , buy Swtor Credits cheap,safe, Fast delivery and Low prices!

Aktuálně

Nejvíce Vás zajímá

TOPlist
0.14806008338928