Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace

Anketní otázka

Požadujete změnu ve složení vlády ?

ano
ne
Zobrazit výsledky

Rekordní částka za české výtvarné dílo

20.04 | 18:18   |   Redakce 4   |   komentářů (0)

Obraz Františka Kupky nazvaný Tvar modré se na středeční aukci v Praze prodal za 55,75 milionů korun. Jde o rekordní sumu, vydanou na aukci za české výtvarné dílo.

Výstava, foto: SXC

Nejdražším v tuzemsku v aukci prodaným Kupkovým dílem jsou už pět let Výšky IV. (Élévation IV.) prodané za 22,1 milionu korun, včetně aukční přirážky pak kupec zaplatil 23,2 milionu korun. Dosavadní Kupkův aukční rekord vůbec měl obraz Pohyb, který se loni v červnu na aukci sbírky Hascoe prodal za 35,5 milionu korun, se všemi poplatky se suma šplhá ke 44 milionům korun.
Obraz se  vyvolával za 45 milionů korun, aukční přirážka byla výjimečně stanovena jen na tři procenta. Obraz vydražil po telefonu rusky hovořící zahraniční sběratel.Obraz není  v České republice prohlášen za kulturní památku,ale pokud dílo bude chtít nový majitel odvézt ze země, musí požádat o vývozní povolení.
"Olejů Františka Kupky je velmi málo, je důležité, aby se jeho dílo více v zahraničí prezentovalo, obchod s uměním tomu pomáhá. Jeho dílo ve srovnání s obdobnými autory a jeho vrstevníky je stále nedoceněno," řekl ČTK Vladimír Lekeš ze společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, která aukci pořádá.
Že je Kupkových abstraktních obrazů na trhu obecně velice málo, potvrzuje Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art&Antique, který se zabývá také trhem s uměním. Jakékoli cenové odhady jsou podle něj proto problematické.
"Za posledních deset let aukcemi doma i ve světě neprošlo víc jak tucet takovýchto děl. Privátně, či přesněji na galerijních veletrzích byly nabízeny tři další Kupkovy abstrakce," uvádí Skřivánek. I podle toho ale je podle něj možné konstatovat, že ceny Kupkových obrazů v posledních pěti letech prodělaly dramatický růst.

Zpět   |   Nahoru

wow gold for Sale. www.savorgold.com Provide Free World of Warcraft Guide and Strategy. Professional WOW Gold, diablo 3 gold, runescape gold wow power leveling Store Online,Best Service to Each Customer. Tera gold for guild wars 2 gold and Blade & Soul gold and Swtor Credits on safe online store,one more click to buy runescape gold , buy Swtor Credits cheap,safe, Fast delivery and Low prices!

Aktuálně

Nejvíce Vás zajímá

TOPlist
0.54637980461121